Рубрики:: -- Достъп до информация -- Архиви -- Коалиция на гражданите -- Живков & социализЪма -- Дезинформация -- Образование: комунизъм |
И в 51-то Народно събрание сътрудници на Държавна сигурност влизат като народни представители |
WHO IS WHO - НС |
Написано от Христо Христов |
Неделя, 03 Ноември 2024 15:42 |
Трима сътрудници на Държавна сигурност ще бъдат народни представители в новото 51-во Народно събрание. Това показа проверка на desebg.com, извършена на базата на обявените от Комисията по досиетата преди вота на 27 октомври 2024 г. агенти сред кандидатите за депутати и решението на ЦИК от 31 октомври тази година, с което тя обяви имената на избраните народни представители в 51-то Народно събрание. Общо 41 бяха агентите на Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА, които се бяха устремили към новия парламент. Само две коалиции и една партия вкарват бивши сътрудници на тоталитарните комунистически служби. Това са коалициите „ГЕРБ-СДС“ и „Алианс за права и свободи“, както и партия на Радостин Василев „МЕЧ“. Имената на новите депутати с принадлежност към ДС са:
Интересно е, че Ахмед Доган, който също е агент на Държвана сигурност, бе избран за депутат от коалицията "Алианс за права и свободи", но не пожела да влезе в 51-то Народно събрание.
Любомир Христов е бил депутат от ГЕРБ в предишни парламенти, а в периода 2019-2023 г. бе кмет на Шумен. Комисията по досиетата разкри неговата принадлежност към ДС през 2009 г. в качеството му на депутат в 41-то Народно събрание. Той е вербуван като резидент и агент под псевдонима „ХАРИ“ през 1981 г. от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване). Свален е от оперативен отчет през 1990 г.
Николай Радулов е бивш депутат от „Има такъв народ“. Бил е секретар на МВР (1997-1998) в кабинета на ОДС с премиер Иван Костов (1997-2001). През юли 2021 г. Станислав Трифонов го предложи за вицепремиер и министър на вътрешните работи в първия проектокабинет на „Има такъв народ“, който не беше гласуван. Радулов бе един от петимата депутати на ИТН, които се отцепиха от партията на Трифонов заедно с Радостин Василев през юни 2022 г., след като преформатиралият се на политик бивш шоумен изтегли ИТН от управляваща коалиция, формирала кабинета на Кирил Петков, което доведе до падането на правителството на четворната коалиция („Продължаваме промяната“, БСП, „Демократична България – ДСБ и „Да, България“ и партия „Има такъв народ“), след ват на недоверие в парламента. Николай Радулов завършва школата на ДС в Симеоново и е щатен служител (на чат разузнавач) на Софийско градско управление на МВР-ДС от 1981 г. откогато притежава карта на Държавна сигурност. През 1983 г. е приет за член на БКП През 1985 г. е повишен като старши разузнавач. В атестация за работата в ДС от 1986 г. в личното му кадрово дело на офицер от ДС обаче той е критикуван, че има „неефективен стил и метод на работа“. Липсва му „целенасоченост и конкретност в работата с агентурата“, „няма активност и настъпателност“. Николай Радулов е един от политическите номади през последните години, който се пробва в политика от различни политически формации. Преди да стане „експерт по национална сигурност“ на Трифонов и депутат от ИТН Радулов се е опитвал да влезе в парламента като кандидат в коалицията „Център – свобода и достойнство“ на изборите за 42-то Народно събрание (2013). На следващите предсрочни парламентарни избори през 2014 г. за 43-то Народно събрание Радулов пак е представен като „експерт по сигурността“, и кандидат за народен представител в 25 МИР-София, но този път издигнат от партията „България без цензура“ на журналиста Николай Бареков.
Рамадан Аталай е дългогодишен народен представител от ДПС (от 1997 г. насам) и е един от доверените хора на почетния председател Ахмед Доган. След неговото изключване от парламентарната група на ДПС в 50-то Народно събрание именно се стигна до разцеплението в партията между съпредседателят Делян Пеевски и почтеният председател Ахмед Доган. Аталай е разкрит като агент под псевдонима „ВЕРГИЛ“ на Софийско градско управление на МВР-ДС от 1982 г. Снет е от оперативен отчет през 1990 г.
Прави впечатление, че макар „БСП – обединена левица“ да имаше най-много агенти сред кандидатите за народни представители за 51-то Народно събрание – цели 10 души – не е успяла да вкара нито един. В 49-то Народно събрание агентите на ДС бяха двама, а в предходния 50-и парламент – пак трима (Любомир Христов, Рамадан Аталай и Етиен Леви от „Величие“). До 44-то Народно събрание (2017-2021) общият брой на агентите в парламента бе минимум 10 души и образно казано ДС винаги си имаше своя „парламентарна група“. От първите демократични избори през 1990 г. досега през парламента са минали над 165 сътрудници на тоталитарните комунистически служби. В България не беше приложена лустрация на кадрите на репресивния апарат на БКП. С много малки изключения липсва и политическа воля сред политически формации да не издигат за депутати хора с агентурно минало.
|