|
Българската Държавна сигурност се интересувала как Чехословашката ДС е подслушвала разработваните лица ПДФ Е-мейл
Документи - МВР
Написано от Христо Христов   
Сряда, 27 Ноември 2024 19:11

alt

 

Българската Държавна сигурност се е интересувала как Чехословашката ДС е организирала и провеждала подслушване на обектите, които е разработвала.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува онлайн.

Той представлява строго секретен доклад за посещението на МВР-ЧССР с цел обмяна на опит по провеждане и експлоатация на „М-Родопи“ и „М-Пирин“.

Документът е от 1981 г. и хвърля светлина върху контактите на двете тоталитарни репресивни служби на комунистическите режими в НРБ и Чехословакия.

В закодираните мероприятия (М) на Държавна сигурност с „М-Родопи“ се обозначава микрофонно подслушване, а с „М-Пирин“ – подслушване на домашен или служебен телефон.

Строго секретният доклад разкрива темите на разговори между служители на Четвърто управление на ДС (към 1981 г. това е техническото управление на ДС) по време на тяхната служебна командировка в Чехословакия.

Там те се запознали с функционирането на техническия отдел на Чехословашката ДС, който се е занимавал с провеждането на технически мероприятия, сред които и подслушване.

Структурата на този отдел е разполагала с отделение, което се е грижило за подготовката на подслушването, друго отделение, което провежда самото обезпечаване и отделение за подготовка и поддържане на подслушвателната техника.

Представителите на българската ДС са били запознати и с методите на апаратурата за подслушване, която чехословашките им „другари“ са използвали.

Интересното е, че съоръженията и кабелите, необходими за централизация на подслушванията са изнесени в Прага под легендата, че са съоръжения на гражданска защита.

Един оперативен работник на чехословашката служба за подслушвания е контролирал от 6 до 8 подслушвания на телефони на обекти, като през уикенда цифрата се показва на 9-21 телефони.

Дневно оперативните работници са обработвали 70-80 минути записи на подслушвани телефони.

Документът е включен в сборника „ПГУ-ДС и Варшавският пакт срещу НАТО 1959-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.


alt

alt

alt

alt

 

 
FacebookTwitter
Google BookmarksLinkedin
MySpaceRSS Feed

Лагерът "Белене" - памет

Банер

Сайт Памет

Сайт Памет

Виртуален музей

Виртуален музей на българския комунизъм
https://www.desebg.com

Коментарно

Коментарно

Библиотека

Библиотека

Речник

Коментарно
komdos
Декомунизация
Христо Христов